مطالب قرآنی پزشکی علمی

 http://xs319.xs.to/xs319/07390/250710.jpg                   

           بنام خداوند هستي بخش عالم

سردرد- مجموعه علل


میگرن :میگرن به صورت سردردی یک طرفه و غالبا ضربان دار تظاهر می یابد و معمولا با تهوع استفراغ ترس از نور و احساس خستگی همراه است. اورای بینائی و دیگر علائم نورلوژیک در 10% از بیماران مشاهده می شود. دو سوم تا سه چهارم موارد میگرن در زنان رخ می دهد. شروع در اوایل زندگی است- در حدود 25% موارد در دهه نخست,55% تا 20 سالگی, و بیش از 90% موارد قبل از 40 سالگی آغاز می گردند, اکثر مبتلایان دارای سابقه خانوادگی میگرن می باشند.میگرن با اورا(میگرن کلاسیک(درمیگرن با اورا پیش از بروز سردرد علائم نورولوژیک گذرا یا اورا ایجاد میگردد. تغییرات بینائی شایع ترین نوع اورا می باشندکه به صورت نقص میدان بینائی به شکل همی آنوپی و یا اسکوتوم یا جرقه هایی نورانی که بزرگ شده به سمت کناره های میدان بینائی حرکت میکنند تظاهر می یابند. همزمان یا به دنبال اورا سردردی یک طرفه و طپنده ایجاد خواهد شد. تعداد حملات سردرد متغیر است اما بیش از 50% بیماران حد اکثر به یک حمله در هفته دچار می شوندومدت هر حمله در اکثر مبتلایان بین 2 ساعت تا یک روز متغیر است. بهبود میگرن در سه ماهه های دوم و سوم حاملگی و نیز پس از یایسگی شایع است. علائم نورولوژیک به خصوص در افراد مسن ممکن است بدون بروز سردرد نیز رخ دهد( معادل های میگرن).مشخصه میگرن کلاسیک سردرد یک طرفه است اما سردرد ممکن است دو طرفه باشد و به همین جهت سردرد دو طرفه و یا وقوع سردرد در ناحیه پس سر- مشخصاتی که معمولا در سردرد تنشی مشاهده میشود- تشخیص میگرن را رد نمیکند در حین سردرد علائم بارز همراه عبارتند از:تهوع استفراغ فتوفوبی فونوفوبی تحریک پذیری اسموفوبی و احساس خستگی. میگرن در مواردی ناشایع با علائم نورولوژیک بارزی همراه است که همزمان یا پس از برطرف شدن سردرد ادامه می یابند. این علائم شامل همی پارزی, اختلال حس در نیمه بدن, اختلال تکلم و اختلالات بینائی می گردد. علائم وازوموتور و اتونوم شایع اند. احساس سبکی سر, سرگیجه اتاکسی و اختلال هوشیاری ممکن است نشانه ایسکمی ورتبرو بازیلار باشد. تمامی این یافته ها به واسطه شروع تدریجی(پیشرفت میگرنی) و بهبود خود بخود از سکته مغزی افتراق داده میشوند. سکته مغزی در مواردی بسیار نادر مستقیما در نتیجه میگرن ایجاد میگردد.میگرن بدون را(میگرن شایع میگرن شایع با اورا همراه نیست و سردرد معمولا دوطرفه و در اطرف چشم ها واقع شده است. این نوع میگرن شایع تر از میگرن کلاسیک می باشد. درد ممکن است ضربان دار باشد. با تداوم درد انقباض عضلات گردنی نیز ممکن است به علائم اضافه شود. حساسیت پوست سر معمولا در حین حمله وجود دارد. استفراغ ممکن است سبب خاتمه سردرد شود.کاهش شدت سردرد به دنبال فشردن شریان کاروتید یا تمپورال سطحی در سمت درد آزمون بالینی مفیدی در هر دو نوع میگرن شایع و کلاسیک می باشد.عوامل تشدید کننده میگرن
حملات میگرن ممکن است به دنبال مصرف برخی مواد غذائی.. مثل پنیر های حاوی تیرامین, گوشت هائی مانند هات داگ یا بیکون که بر آنها مواد نگه دارنده نیتریتی افزوده میشود.. شکلاتهای حاوی فنیل اتیل آمین و نه شکلاتهای معمولی... و مواد افزودنی به مواد خوراکی مانند منو سدیم گلوتامات که جهت طعم بخشیدن به مواد غذائی افزوده میشوند.. ایجاد میگردد. گرسنگی, هیجان,قائدگی, داروها.. بخصوص داروهای ضد بارداری خوراکی و داروهای متسع کننده عروقی مانند نیتروگلیسیرین.. و نورهای درخشان نیز ممکن است سبب بروز حملات شوند.

سردرد تنشی:
سردرد تنشی(tension head ache) عنوانی است که جهت توصیف سردرد های مزمن با علت نامشخص که فاقد مشخصات سردرد های میگرنی یا خوشه ای می باشند بکار میرود. چگونگی ایجاد این سردرد ها نامشخص است و تنش احتمالا نقش اولیه ای در ایجاد آنها ندارد. انقباض عضلات گردن و سر که به عنوان علت سردرد مطرح گشته اند نیز احتمالا یافته ای ثانویه است.سردرد تنشی معمولا اختلالی مزمن است که پس از 20 سالگی شروع می شود. مشخصه سردرد حملات مکرر( اغلب روزانه) سردردی غیر ضربانی, دو طرفه, و واقع در پس سر است که با تهوع استفراغ یا اختلالات اولیه بینائی همراه نیست.درد گاهی به صورت نواری که به سفتی دور سر پیچیده شده توصیف گردیده است. زنان بیش از مردان گرفتار میشوند. سردرد های تنشی و میگرن معمولا اختلالاتی مجزا در نظر گرفته می شوند اما بسیاری از بیماران دچار سردردهائی با مشخصات هر دو نوع می باشند. بدین ترتیب بعضی از بیمارانی که مبتلا به سردرد های ضربان دار و یک طرفه می شوند یا هنگام سردرد دچار استفراغ می گردند. به همین سبب بهتر است سردرد های میگرنی و تنشی دو قلب مخالف یک طیف بالینی واحد در نظر گرفته شوند.

سردرد خوشه ای:
سردرد خوشه ای سردردی شایع است که در مردان بسیار شایع تر از زنان می باشد. این سردرد مشخصا در سنینی بالاتر از میگرن آغاز میشود و سن متوسط شروع 25 سالگی است.سابقه خانوادگی به ندرت مثبت است. سندرم به صورت دوره های سردرد غیر ضربانی ثابت و بسیار شدید یک طرفه و کوتاه مدت که از 10 دقیقه تا کمتراز 2 ساعت به طول میکشد تظاهر می یابد. سردرد ها معمولا در شب بروز میکند.. سبب بیدار شدن بیمار از خواب می شوند و به مدت چند هفته تا چند ماه هر روز در زمانش مشابه عود میکنند. بیمار در بین دوره های سردرد ماه ها تا سالها دچار سردرد نمی شود. سردرد ممکن است با احساس سوزش بر سطح خارجی بینی و یا احساس فشار در پشت چشم آغاز شود. پرخونی ملتحمه, اشک ریزش, گرفتگی بینی,و سندرم هورنر در سمت سردرد معمولا همراه سردرد ایجاد می گردد. مصرف الکل و یا داروهای متسع کننده عروقی بخصوص در دوره فعالیت بیماری ممکن است سبب آغاز حملات شود.

خونریزی مغزی:
بیمار معمولا در دهه 5 و 6 عمر خودش هست. در مرد و زن یکسان رخ میدهد.ممکنه با فشار خون ارتباط داشته باشه.تظاهر معمول( اما نه همیشگی) بیماری عبارت است از شروع ناگهانی سردردی منتشر و بسیار شدید(شدیدترین سردردی که تابحال داشته ام). عدم وجود سردرد اساسا تشخیص را رد می کند.از دست رفتن هوشیاری و نیز استفراغ و سفتی گردن شایع است. علائم ممکن است در هر زمانی در طول روز و در هنگام فعالیت و یا استراحت بروز کند.مهمترین مشخصه سردرد جدید بودن آن است.سردرد های خفیف اما با خصوصیاتی مشابه ممکن است در هفته های پیش از خونریزی حاد رخ داده باشد.این سردرد های اولیه احتمالا ناشی از خونریزی های کوچک اولیه و یا اتساع غیر طبیعی بعضی عروق مغزی رخ می دهد.باید توجه نمود که سردرد همواره شدید نیست.. و این امر بخصوصی از عروق مغزی دیده می شود.طول مدت خونریزی کوتاه است اما شدت سردرد
ممکن است چندین روز بدون تغییر ادامه یابد و تنها پس از گذشت دو هفته و به آرامی کاهش یابد. بروز سردرد مجدد نشانه خونریزی مجدد است

سردرد های ناشی از عفونت های مهم مغزی

التهاب بافت درون مغزی( انسفالیت- مننژیت):
سردرد حاصله معمولا ضربان دار و دو طرفه است و در ناحیه پس سر و یا گردن واقع شده است.سردرد با نشستن, تکان دادن سر, فشار بر ورید بزرگ جلوی گردنی, و یا دیگر اعمالی که سبب افزایش فشار داخل جمجمه ای شوند( مانند عطسه یا سرفه) افزایش می یابد.ترس از نور(فتوفوبی) ممکن است وجود داشته باشد.سردرد بندرت ناگهانی است و معمولا به خصوص در عفونتهای تحت حاد(مثل سل) طی چند ساعت تا چند روز بروز می نماید. وجود سفتی گردن و دیگر نشانه های تحریک مننژ باید به دقت بررسی گردد...زیرا این نشانه ها در ابتدای بیماری ممکن است بارز نباشد..

عفونت مغزی(مننژیت)
سردرد های حاد وشدیدی که با خشکی گردن و تب همراهند مطرح کننده مننژیت هستند. در اینگونه موارد نمونه برداری از مایع مغزی نخاعی ضرورت دارد. در بیشتر موارد درد بیمار با حرکت چشم تشدید می یابد.از آنجا که نشانه های اصلی, سردرد کوبنده,فوتوفوبی, تهوع استفراغ در بیماری میگرن نیز وجود دارد.. مننژیت به ویژه با این بیماری اشتباه میشود.

نورالژی عصب سه قلو
نورالژی عصب سه قلو(تیک دولورو) سندرمی است با علت نامشخص که سبب درد صورت می شود ودر میانسالی و سنین بالاتربروز می نماید. بطور معمول دردی شدید و صاعقه وار به صورت گذرا رخ می دهد و خود بخود بهبود می یابد. بروز درد در خواب نادر است. دوره های بدون درد ممکن است چند دقیقه تا چند هفته طول بکشند.. اما بهبود طولانی مدت خودبخود نادر است.تحریک حسی مناطق بر انگیزنده در اطراف گونه, بینی یا دهان, توسط لمس سرما صحبت کردن و یا جویدن سبب بروز دردمی شود.

نورالژی زبانی حلقی:
نورالژی زبانی حلقی سندرمی ناشایع است.. بصورت حملات دردی مشابه نورالژی عصب سه قلو و یا احساس سوزش و دردی مداوم بروز می نماید. درد در حلق دهانی,ستون های لوزه,قاعده زبان و یا مجرای گوش واقع است.مناطق برانگیزنده معمولا در اطراف ستون های لوزه واقع اند, بطوری که علائم به دنبال بلع یا صحبت کردن بروز می نماید. حملات درد ممکن است چندین بار در طی روز رخ دهند و ممکن است در نتیجه ریتم بد قلبی ایجاد گردند.مردان بیش از زنان گرفتار می شوند و سن مبتلایان کمتر ازمبتلایان به نورالژی عصب سه قلو است. تشخیص بر اساس شرح حال و با ایجاد درد به دنبال تحریک مناطق برانگیزنده که در مجاورت لوزه ها واقع شده اند داده می شود.

نورالژی به دنبال زونا:
زونا که ناشی از فعال شدن ویروس واریسات زوستر در بیماران دارای سابقه عفونت آبله مرغان است به صورت ضایعات پوستی و وزیکولار با توزیع درماتومی به همراه درد و حساسیت موضعی تظاهر می یابد. زونا پیش از 50 سالگی بروز می نماید و شیوع آن با افزایش سن( 70% در افراد بالای 70 سال), نقص ایمنی, و در بیماران مبتلا به برخی بدخیمی ها( مانند لوسمی, لنفوم) افزایش چشمگیری دارد. مشخصه نورالژی به دنبال زونا دردی مداوم, شدید تیر کشنده یا سوزاننده و dysesthetic است که ممکن است در گروهی اندک و به خصوص افراد مسن ماه ها یا سالها به طول بکشد. درد در همان درماتوم مبتلا به زونا که آثار آن ممکن است بر جای مانده باشد و با محدوده ریشه عصبی گرفتار مطابقت دارد حس می گردد. در صورت درگیری نخستین شاخه عصب سه قلو شایعترین محل ابتلا است و درد در یک قسمت پیشانی حس می شود.کاهش حس درد و کاهش حس قرنیه و آسیب قرنیه و ایجاد جوش گاه و از دست دادن بینائی نیز گاهی دیده می شود.

علل متفرقه سردرد:


تشنج:
علائمی که به همراه سردرد پس از تشنج های ژنرالیزه مشاهده می شود عبارتند از..خواب آلودگی به تدریج کاهش یابنده, درد منتشر عضلانی و یا زبان گاز گرفته شده.

کسانی که مایع نخاعی اونها به دلائل طبی نمونه برداری شده:
مسلما باید سابقه اینکار وجود داشته باشه..تشدید سردرد با ایستادن و بهبود آن با دراز کشیدن صورت میگیرد.درد مشخصا در ناحیه پس سر واقع است و 24 تا 48 ساعت پس از گرفتن مایع مفزی نخاعی بروز میکند( دیر تر هم ممکن هست). درد یکی دو روزی طول میکشه.. هر چند ممکنه دیر تر هم بشه..

پرفشاری خون:
سردرد ممکن است ناشی از افزایش ناگهانی فشار خون در جریان بیماریهائی مثل فئوکروسیتوم, مقاربت,مصرف همزمان داروهای مونو آمین اکسیداز و مواد غذائی حاوی تیرامین مثل پنیر و یا مهمترین بیماری- فشار خون بدخیم باشد.فشار خون های برابر با 25/15 یا بالاتر که از مشخصات پرفشاری بدخیم است... سبب ادم مغز و جابجائی ساختمانهای حساس به درد می شوند. درد شدید و طپنده است.ممکن است نشانه های دیگری مثل اختلال هوشیاری.. فلج قسمتی از بدن.. و یا تشنج های کانونی مشاهده شود

 

 سردرد در حین مقاربت:

معمولا این قبیل سردرد ها در مردان بیشتر است .. تا 4 برابر..حمله های این بیماری پیش از رسیدن به اوج لذت جنسی یا ارگاسم روی میدهد آغاز آنها بسیار ناگهانی است. و اگر مقاربت قطع گردد ظرف چند دقیقه فروکش میکند. این سردرد ها تقریبا همواره خوش خیم هستند و بطور معمول به صورت گاه به گاه روی میدهد. اگر اینگونه سردرد ها چند ساعت دوام یابد یا با تهوع همراه باشند باید وجود خونریزی داخل مغزی را رد کرد. درد ممکن است مبهم و دوطرفه بوده, در مرحله تحریک جنسی ایجاد شود و یا شدید و ناگهانی بوده درهنگام ارگاسم رخ دهد.. در اینصورت شاید ناشی از افزایش فشار خون سیستمیک باشد.. سردردی مداوم به دنبال ارگاسم که با ایستادن تشدید میگردد نیز شرح داده شده است. علایم در این موارد شبیه به سردرد ناشی از نمونه گیری از نخاع است. تمامی انواع این سردردها به جز موارد ناشی از پارگی آنورسیم خوش خیم بوده طی چند دقیقه تا چند روز بهبود میابد. بیمارانی که دچار سردرد شدید ناشی از اراگاسم شده اند باید از نظر وجود یک نوع خونریزی مغزی بررسی شوند. در صورتی که یافت نشود درمان پیشگیرانه با ایندومتاسین به صورت خوراکی و به میزان 50 میلی گرم پیش از مقاربت ممکن است موثر باشد. البته گزارش شده که دسته داروهای بتا بلوکر.. مثل انیدرال .. هم موثر است

سردرد ناشی از قطع داروهای مسکن

استفاده بیش از حد از داروهای مسکن از علل شایع سردرد مقاوم است که معمولا درنظر گرفته نمیشود. بیمار جهت خاتمه سردردمرتبا مقادیر بیشتری دارو(چه از طریق پزشک وچه خودسرانه) مصرف می نماید. هنگاهی که سطح خونی بالای دارو حتی اندکی کاهش یابد سردرد بروز می نماید. نتیجه نهائی, سردرد روزانه غیر معمول و دائمی است که ممکن است بر سردرد میگرنی اضافه شود. ضد درد های حاوی کافئین به خصوص عامل چنین سردردی هستند.

سردرد ناشی از سرفه:

سردرد ناشی از سرفه سندرمی با شیوع بیشتر در مردان(نسبت 4 به 1) است که با سردرد های گذرا و شدید به دنبال سرفه, خم شدن, بلند کردن اشیاء, عطسه کردن یا خم کردن سر مشخص می شود.سردرد چند ثانیه تا چند دقیقه طول میکشد. بسیاری از بیماران آغاز بیماری خود را از زمان ابتلا به عفونت تنفسی تحتانی همراه با سرفه شدید یا انجام دادن برنامه های وزنه برداری قدرتی ذکر میکنند. سردرد بطور معمول منتشر است اما در یک سوم بیماران حالت یک طرفه دارد.در بیشتر مبتلایان به سردرد های ناشی از سرفه MRI باید انجام شود.

سردرد به علت ضربه مغزی:
به دنبال آسیب های به ظاهر ناچیز به سر,بویژه آن دسته از ضربه هایی که در تصادفات با وسائل نقلیه ای روی میدهند که موتور آنها در عقب واقع شده است.. بسیاری از بیماران ترکیب گوناگونی از علائم سردرد سرگیجه کاذب, سرگیجه واقعی و اختلال حافظه را ذکر میکنند. اضطراب تحریک پذیری, و اختلالات تمرکز از دیگر علائم اصلی این سندرم هستند. این علائم ممکن است در مدت چند هفته بهبود یابند یا حتی سالها پس از ضربه باقی بمانند. سردرد های به دنبال وارد آمدن ضربه به سر ممکن است چه بیمار به دنبال تروما بیهوش شود و چه هوشیاری خود را ازدست ندهد ایجاد شوند. به طور معمول معاینه عصبی به استثناء وجود ناهنجاریهای رفتاری طبیعی است و بررسی به کمک CT اسکن و MRI چیزی را نشان نمیدهد. خونریزی ساب دورال گاه علائم این عارضه راتقلید میکند.

آب سیاه چشم
بیمار گلوکوم ممکن است به صورت سردرد های ناتوان کننده همراه با تهوع و استفراغ بروز کند. گرفتن شرح حال از بیمار بطورمعمول نشان می دهد. سردرد وی با درد شدید چشم آغاز شده است. در معاینه بالینی,چشمان بیمار اغلب قرمز و مردمک های وی نیز ثابت( بدون پاسخ به نور) و تا حد متوسط گشاد هستند.

بیماریهای سیستمیک:
به سختی می توان بیماری ای را یافت که با سردرد تظاهر نکند.. با این وجود برخی بیماریها بیشتر با سردرد همراهند. از جمله این بیماریها عبارتند از: مونونوکلئوز عفونی- لوپوس- نارسائی ریوی مزمن(سردرد های اوئل صبحگاهی)- تیروئیدیت هاشیماتو- بیماری التهابی روده-

افزایش بی دلیل فشار داخل جمجمه:
بنام تومور کاذب جمجمه- سردردی که از نظر بالینی به سردرد ناشی از تومور های مغزی شباهت دارد. علامت شایع تومور کاذب مغزی است. این بیماری عبارت است از افزایش فشار درون جمجمه که به احتمال زیاد ناشی از اختلال در جذب مایع مغزی نخاعی اتفاق می افتد. تاری گذرای دید, ادم پاپی همراه با افزایش اندازه نقطه کور و از میان رفتن محیط میدان دید تظاهرات دیگراین بیماری هستند. بیشتر مبتلایان به این بیماری را زنان جوان چاق تشکیل میدهند.اکثر آنان سابقه تماس با مواد تحریک کننده مانندویتامین A و کورتون ها را دارند.
درد های چکشی:
درد هائی بسیار کوتاه, نافذ و شدید که بر پوست سر و خارج از محدوده عصب سه قلو واقع شده اند. با توجه به خصوصیتشان درد های چکشی نامیده می شوند. این درد ها ممکن است به صورت واحد یا تکرار شونده و یا بصورت دوره ای در یک نقطه مشخص یا در نقاط مختلف پوست سر رخ دهند. درد ها ماهیتی شبیه به شوک الکتریکی داشته, در کمتر از یک ثانیه به حد اکثر می رسندو سریعا بهبود می یابند. شدت درد به حدی است که بیمار به خود می پیچد. این سردرد ها در مبتلایان به میگرن وسردرد خوشه ای شایع ترند اما در افرادی که به سردرد مزمن مبتلا نیستند نیز ممکن است رخ دهد. بیمار معمولا به سبب شدت سردرد به پزشک مراجعه میکند.

اختلالات مهره های گردنی:
جراحات و یا اختلالات دژنراتیو مهره های فوقانی گردنی سبب دردی واقع در پس سر و انتشار به اطراف چشم می شود. مهمترین علت بروز درد تحریک ریشه عصب دوم گردنی است. ضایعات دیسک و اختلالات سطوح مفصلی در مهره های تحتانی گردن سبب انتشار درد به شانه و بازوی سمت ضایعه می شوند و درد به سر انتشار نمی یابد. با این وجود اسپاسم عضلات گردن ممکن است رخ دهد.درد حاد با منشاء اختلالات گردنی, با بی حرکت ساختن گردن(بوسیله گردن بند طبی نرم) و داروهای ضد دردیا ضد التهابی درمان می گردد.

سینوزیت:
سینوزیت حاد ممکن است سبب بروز درد و حساسیت واقع بر منطقه سینوسهای فرونتال یا ماگزیلاری دچار التهاب شود. التهاب سینوس های اتموئید یا اسفنوئید سبب دردی عمقی در خط میانی و در پشت بینی می شود. درد سینوزیت با خم شدن به جلو و یا سرفه یا عطسه تشدید میشود. در معاینه حساسیت و تشدید درد با دق بر روی مناطق فرونتال و مااختلال عمل مفصل تمپورومندیبولارسندرمی است که خصوصیات آن دقیقا شناخته نشده است و با درد اطراف گوش محدودیت حرکات فک, حساسیت عضلات جونده و ایجاد صدا هنگام حرکات فک مشحص میشود. این علائم اغلب با بد بسته شدن دهان, دندان قروچه, و به هم فشردن دندانها همراه می باشند که ممکن است ناشی از اسپاسم عضلات جونده باشد. گرم کردن موضعی, ورزش های مخصوص فک, استفاده از محافظهای دندانی در شب و یا داروهای ضت التهابی غیر استروئیدی در برخی بیماران مفید واقع می شوند.

عفونت منطقه دندان کشیده شده:
نیز ممکن است سبب دردی شود که ثابت, یک طرفه و دارای ماهیتی دردناک یا سوزاننده است. بررسی های رادیولوژیک ممکن است طبیعی باشد اما تزریق موضعی داروهای بی حس کننده در منطقه, سبب بهبود علائم می شود. درمان به وسیله تراشیدن استخوان فک و آنتی بیوتیک صورت میگیرد.


پرفشاری خون:

پرفشاری مزمن خون در بسیاری موارد عامل سردرد شناخته می شود اما شواهد اندکی در تایید این مطلب وجود دارد. از طرفی سردرد از عوارض شناخته شده حملات پرفشاری خون می باشد که برای مثال در فئوکرومو سیتوم و یا بیمارانی که در حین استفاده از مهار کننده های مونو آمین اکسیداز از غذاهای حاوی تیرامین مصرف کنند مشاهده می شود. در فتوکروموسیتوم حملات سردرد کوتاه مدت هستند و در نیمی از بیماران کمتر از 15 دقیقه طول می کشند و مشخصا توام با تعریق و تاکی کاردی می باشند. سردرد معمولا دو طرفه است و ممکن است در صورت گرفتاری مثانه با ادرار کردن ایجاد گردد.گزیلاری یافت میگردد.

درد صورت غیر معمول:
درد یک طرفه, مداوم و طاقت فرسای قسمت تحتانی صورت که علتی برای آن یافت نشود درد صورتی غیر معمول نامیده می شود. درد بر خلاف نورالژی عصب سه قلو به محدوده عصب سه قلو محدود نمی شود و حمله ای نیست.این اختلال بی دلیل بایداز درد های مشابه که ناشی از سرطان بینی و یا عفونت در ناحیه دندان کشیده شده می باشند افتراق داده شوند.

توده های داخل جمجمه ای:
بروز سردرد جدید در میان سالی و یا سنین بالاتر همواره مطرح کننده وجود ضایعه ای فراگیر است.سردرد تنها در 30% از مبتلایان به تومور های داخل جمجمه ای نخستین علامت بیماری است اما این شکایت در 80% بیماران در زمان تشخیص وجود دارد.این سردرد اغلب شدتی خفیف تا متوسط و ماهیتی بدون نوسان و مبهم داشته, متناوب است.درد مشخصا دوطرفه بوده.. در پیشانی مستقر است و در سمت ضایعه دارای شدت بیشتری میباشد.تغییر وضعیت و اعمالی مانند سرفه, عطسه و زور زدن که سبب افزایش فشار داخل مغزی می شوند سبب تشدید سردرد می گردند. شدن سردرد به هنگام برخاستن از خواب حد اکثر بوده..همراه با تهوع و استفراغ می باشد.نوعی غیر معمول از سردرد که مطرح کننده اومور مغزی است.. سردردی شدید با شروع ناگهانی است که طی چند ثانیه به حد اکثر میرسد.. به مدت چند دقیقه تا چند ساعت ادامه یافته و آنگاه سریعا بهبود می یابد. اختلال هوشیاری و حملات افتادن نیز ممکن است مشاهده شود.این سردرد حمله ای عمدتا به کیست های کلوئید بطن سوم نسبت داده می شود اما در مبتلایان به تومور های مناطق مختلف مغز ممکن است مشاهده شوند.

تومور کاذب مغزی:
مشخصه تومور کاذب مغزی(پرفشاری داخل جمجمه ای خوش خیم) افزایش فشار داخل جمجمه ای است که سبب سردرد, ادم پاپی و کاهش حدت بینائی می گردد.دوبینی نیز در نتیجه فلج عصب 6 ممکن است رخ دهد. تومور کاذب در نتیجه اختلالات متعددی ممکن است ایجاد گردد.. اما شایعترین نوع آن بی دلیل است.در نوع بی دلیل زنان بسیار بیشتر از مردان مبتلا می شوند.. بیشترین میزان بروز در دهه سوم است. تخستین علامت همواره سردردی منتشر است و دوبینی و تاری دید نیز در 60% موارد رخ می دهد.حدت بینائی در شروع بیماری در 50% از بیماران طبیعی است اما ادم پاپی متوسط تا شدید در 90% از مبتلایان یافت می گردد.افت بینائی در نتیجه افزایش فشار داخل جمجمه ای در موارد بی دلیل نیز ممکن است رخ دهد. حملات تاری دید پیش از ازدست دادن بینائی ایجاد خواهد گشت.


اختلالات چشمی:
درد در اطراف چشم در میگرن وسردرد خوشه ای رخ می دهد و نیز از تظاهرات عنبیه و گلوکوم میباشد.التهاب عنبیه سبب چشم دردی شدید می شود که همراه با ترس از نور است. تشخیص با معاینه توسط چشمزشک امکان پذیر است.

آرتریت گیجگاهی:
این سندرم که زنان را 2 برابر بیش از مردان مبتلا می سازد..پیش از 50 سالگی ناشایع است و اغلب همراه با نشانه ها و علائم غیر اختصاصی مانند ضعف,درد عضلانی,کاهش وزن,درد مفاصل و تب می باشد.سردرد ممکن است یک طرفه یا دو طرفه, شدید. دارای ماهیت کلافه کننده باشد.درد مشخصا بر پوست سر و به خصوص بر روی شریان تمپورال واقع شده است.حساسیت سربه خصوص در مواردی که بیمار سر خود را بر بالش می گذارد و یا موهای خود را شانه میکند بارز می گردد.درد یا سفت شدن فک به هنگام جویدن, قویا مطرح کننده آرتریت سلول ژانت بوده, ناشی از ایسکمی شریان عضلات جونده میباشد.درگیری شریانچشمی در صورت عدم درمان سبب کوری دائمی در 50% از بیماران خواهد شد.کوری در نیمی از این افراد دوطرفه خواهد بود.از دست دادن بینائی معمولا ناگهانی است.بروز حملات از دست دادن بینائی گذرا در ابتدای بیماری گزارش شده است.. اما کوری به عنوان نخستین علامت ناشایع است.با وجود این, این عارضه معمولا در ماه نخست بیماری رخ می دهد.

 

چند نمونه سوال وپاسخ :

سردرد های ماهیچه ای


علت سردرد های ماهیچه ای سر چیست من هفته ای یک بار دچار سردرد در ناحیه پوست سر می شوم بطوریکه وقتی به پوست سرم دست می زنم مثل اینه که باتیغ روی سرم می کشند

 

با سلام

برای تشخیص بهتره به کلینیک مراجعه کنید... امکان طبابت با امکانات اینترنتی وجود ندارد...اما به نظر میرسه دچار سردرد های عصبی شده اید...

سردرد تنشی معمولاً بعد از ظهر یا ساعات اولیه غروب ایجاد می شود و شدت آن در طول زمان کم و زیاد می شود. علامت اصلی این سردرد معمولاً احساس سفتی اطراف سر می باشد مثل اینکه دور سر را با یک باند و یا پارچه محکم ببندند و یا اینکه سر بین یک گیره آهنگری قرارداده و محکم فشار دهند. گردن و عضلات شانه اغلب سفت بوده و در هنگام لمس دردناک هستند. سایر علائم شامل اختلال در تمرکز و اختلال در خواب می باشد. بعضی از بیماران همزمان علائم سردرد تنشی و سردرد میگرنی را با هم دارند. این حالت که ناشایع هم نیست به این صورت رخ می دهد که سردرد آنها با نورهای درخشان و صدای بلند بدتر می شود ( حاتب که در میگرن رخ می دهد ) اما نوع سر درد آنها مداوم و غیر ضرباندار بوده که مشخصه سردرد تنشی است یعنی خصوصیات هر دو نوع سردرد را با هم دارند.

سردرد هنگام فعالیت بدنی


دلیل سردرد دختر 20 ساله در هنگام فعالیت بدنی چیست؟
ایشان تقریبا همیشه در ناحیه فوقانی سر احساس درد دارد. 6 سال پیش سردرد زیاد داشت و مشخص شد فشار خونش پایین است. که این مورد توسط پزشک کنترل شد. البته ایشان چشمش ضعیف و استیگمات است. شماره حدود 4 و 3 در دو چشم. لطفا راهنمایی بفرمایید.

با سلام
سردرد هم مثل خیلی از مشکلات دیگر علل زیادی دارد ( 570 علت ) و امکان تشخیص علت بیمار شما با امکانات اینترنتی وجود ندارد ( گرچه گاهی حضورا نیز امکان پذیر نیست... ) با اینحال بیماری خاصی سراغ ندارم که با فعالیت باعث سردرد
شود... تشخیص اینکه سردرد ایشان به مشکلات چشمی ارتباط دارد با چشم پزشک است بیماریهای زیادی از دستگاه بینائی هستند که ایجاد سردرد می کنند ولی مشکل انکساری چشم به تنهائی سردرد نمی دهد. برای ارزیابی مشکل بیمارتان به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید...

سر درد خوشه ای


سلام دکتر جان امیدوارم خوب و خوش باشید
دکتر جان من 6 سالی هست سر دردی داشتم که ناحیه چشم سمت راست تیر میکشید و دوره ای بود مثلا ممکن بود که 2 3 ماه این سردرد نیاد ولی بعد دوباره بیاد به طول مدتی بعد من یک ماه پیش به یک متخصص مغز و اعصاب تو اصفهان دکتر چیتساز مراجعه کردم و گفت سردرد خوشه ای داری و قرص های والپروات سدیم و پردنیزولون فورت آی اچ 50 و لیتیوم کربنات برام تجویز کرد
دکتر جان ولی من هر وقت هوا گرم میشه این سر دردو میگیرم و وقتی شدید باشه حالت تهوع دارم ریزش اشک و ابریزش بینی به بوی ادکلن جیلت هم حساسم بهتر از قبل شدم ولی بهبود نیافتم ایا این همان سر درد خوشه ایست؟
چه چیزی شما تجویز می کنید؟

با سلام

سوال شما جنبه طبابت داره و باید از پزشکان حاضر در کلینیک بپرسید چون باید اطلاعات مختلفی از جنبه های مختلف اخذ شود...
ضمن اینکه سردرد بیش از 500 علت داره و امکان پیدا کردن علت دقیق از بین اطلاعات شما وجود ندارد... با اینحال با توجه به اطلاعاتی که نوشته اید با سردرد خوشه ای متناسب هست...

سر درد ناگهاني و كوتاه


سلام من 26 سالمه - بعضي اوقات بطور ناگهاني طرف راست يا چپ يا پشت سرم درد خيلي شديدي مي گيره كه معمولا حداكثر تا 4 يا 5 ثانيه طول مي كشه و دوباره بعد از 1 يا 2 ثانيه اين موضوع تكرار مي شه. سه چهار بار تكرار مي شود. اين اتفاق خيلي زياد نمي افته ولي دردش خيلي زياده. مي خواستم ببينم ممكنه مشكل خاصي باشه يا نه؟ ممنونم

درد های چکشی
درد هائی بسیار کوتاه, نافذ و شدید که بر پوست سر و خارج از محدوده عصب سه قلو واقع شده اند. با توجه به خصوصیتشان درد های چکشی نامیده می شوند. این درد ها ممکن است به صورت واحد یا تکرار شونده و یا بصورت دوره ای در یک نقطه مشخص یا در نقاط مختلف پوست سر رخ دهند. درد ها ماهیتی شبیه به شوک الکتریکی داشته, در کمتر از یک ثانیه به حد اکثر می رسندو سریعا بهبود می یابند. شدت درد به حدی است که بیمار به خود می پیچد. این سردرد ها در مبتلایان به میگرن وسردرد خوشه ای شایع ترند اما در افرادی که به سردرد مزمن مبتلا نیستند نیز ممکن است رخ دهد. بیمار معمولا به سبب شدت سردرد به پزشک مراجعه میکند.

سردردهاي عصبي دائمی


راه درمان سردردهاي عصبي چيست؟:?:
سردردهايي كه در آن هميشه رگهاي شقيقه منقبض است و فرد دائما بي حوصله و در اضطراب مي باشد.
مادر 48 ساله ي من مدتهاست كه از اين بيماري رنج مي برد...بارها به دكترهاي مختلف مغز و اعصاب مراجعه كرده ولي هيچگاه درمان قطعي نشده است.جواب سيتي اسكن و نوار مغزي و تمامي آزمايشات او هم سالم بوده ولي اين سردردها همچنان با همان علائمي كه در بالا ذكر شد ادامه دارد و او را واقعا خسته كرده

در صورتی که تقریبا هر روز به این سردردها دچار می شوید یا مسکن های بدون نسخه کمکی به درمان آن نمی کند باید به دکتر مراجعه کنید. شاید او داروی مناسب تری را تجویز کند. بهترین موقع برای تسکین سردردهای عصبی زمان شروع و پیش از شدید شدن آن است. در غیر اینصورت با افزایش شدت درد معمولا داروهای مسکن به زودی اثر نخواهند کرد. شاید گاهی پزشک دارویی را تجویز کند که حتی بدون وجود درد ، هر روز مصرف کنید. این دارو به پیشگیری از سردردهای عصبی کمک می کند.

استراحت یا خواب کافی داشته باشید.
- به نحوی از امور استرس زا دوری کنید. این کار را با یک پیاده روی کوتاه مدت و یا رفتن به مسافرت طولانی می توانید انجام دهید.
- ورزش منظم را فراموش نکنید. میزان ورزش توصیه شده 30 تا 60 دقیقه ورزش ، چهار تا پنج بار در هفته است.

یونانیان و رومیان قدیم از نوعی چای نعنا برای مبارزه با سردرد استفاده می کردند. همچنین دم کرده گل گاوزبان و بابونه از دیگر دارو هایی بوده که برای رفع سردرد از آن استفاده می شده است. آنها همچنین برای کاهش درد از ورقه های سیب زمینی، پیاز و یا کلم استفاده می کردند و آنها را روی سر بیمار قرار می دادند.

.

سردردهای عصبی : از معمولترین نوع سردردها آنهایی است که به علت استرس یا فشارهای عصبی در محیط کار یا زندگی بروز می کند. این نوع سردردها معمولا" در اطراف گردن و شانه ظاهر می شوند و عظلات این قسمتها را متشنج می کنند و ممکن است برای چندین روز مزاحم زندگی باشند.

سردردهای منظم : تعجب نکنید، اغلب مردان از نوعی سردرد که در زمانهای خاصی به سراغشان می آید شکایت دارند. بعنوان مثال هر روز عصر یا یک روز در میان صبح ها و ... این سردردها استمرار زیادی ندارند و معمولا" حداکثر پس از 90 دقیقه از بین می روند. افرادی که بشدت سیگار میکشند و یا از مشروبات الکلی استفاده می کنند اغلب دچار این سردردها می شوند.

سیگنالهای درد سردرد : برخلاف انتضار سیگنالهایی که درد سردرد را تولید می کنند از طرف مغز ارسال نمی شوند، بلکه بر اثر تعامل رگها و اعصاب اطراف آنها بوجود می آیند. دردی را که شما حس می کنید به دلیل تحریک اعصاب کاسه سر، رگها و ماهیچه های اطراف آن است و نه پیام های عصبی مغزی.

شکافی در وسط سر : گاهی اوقات سردرد آنقدر غیر قابل تحمل است که افراد فکر می کنند یک روح شیطانی در وجودشان نفوذ کرده و در حال سوراخ کردن سر آنها است و یا اینکه فرد احساس می کند یک استخوان جدید در مغز سرش رشد کرده و دائم او را اذیت می کند. در اینگونه موارد نباید افکار عجیب و غریب به سر شما بزند، مطمئن باشد با مراجعه به پزشک خواهید دید که نه روح شیطانی در وجود شما است و نه یک استخوان جدید در سر شما روئیده است.

سردرد های بستنی مانند ! شوخی نسیت؛ حتما" برای شما هم رخ داده است، هنگامی که بستنی یا نوشیدنی خیلی یخ میل میکنید دچار نوعی سردرد می شوید. این امر بخاطر تغییرات شدیدی است که در رگها بروز می کند. تغییرات فوق باعث ایجاد تشنجی موضعی و کوتاه در رگها شده باعث باد کردن آنها و احساس درد می شود.


تحریک کننده میگرن : سردردهای میگرن ممکن است بر اثر مصرف برخی مواد غذایی آغاز شوند که باید از آنها صرفنظر کرد. بعنوان مثال برخی از افراد با مصرف چای، قهوه، شکلات، پنیر، قدری آجیل، سبزیجات، گوشت قرمز، نوشابه های الکلی و ... دچار دردهای میگرن می شوند.

رایج ترین درد : سردرد از رایج ترین دردها است که باعث می شود مردم به پزشک مراجعه کنند. در مقابل بسیاری از مردم نیز خود شخصا" به درمان آن اقدام می کنند. باید دقت کرد که مصرف غیر عادی مسکن ها و سایر داروهای موثر بر سردرد ممکن است باعث بروز عوارض و یا طولانی تر شدن مدت درمان بیماری شود.

بچه ها هم سردرد میگریند : حتما" هنگامی که کودک شما ادعای سردرد داشتن می کند، پیش خود می گویید "خودش را لوس می کند!" اما اینگونه نیست. بسیاری از کودکان قبل از سن 10 سالگی دچار سردرد می شوند. همچنین سردردهای خاصی هم مربوط به دوران بلوغ نوجوانان است که ناشی از تغییرات هورمونی در آنها است.

همه ما تاکنون حداقل یک بار سردرد گرفته ایم.۹۰ درصد مردم در هر سال حداقل یک بار سردرد می گیرند.۴۰درصد مردم جهان هر سال یک بار سردرد شدید ناتوان کننده می گیرند.سردرد علل متفاوتی دارد،بیشتر سردردها بدلیل خستگی یا یک بیماری بی خطر سادهای به وجود می آید ولی بعضی سردردها علامت بیماری مهم و خطرناکی مانند مننژیت، خونریزی مغزی یا تومور مغزی می باشند. مطالعه انجام شده نشان داده است حدود ۵ درصد سردردها به علت بیماری خطرناکی بوجود می آیند لذا هر کس که دچار سردرد شد بهتر است به پزشک خود مراجعه کند تا چنانکه بیماری مهمی در پشت این سردرد نهفته باشد آنها هرچه سریع تر تشخیص دهند و معالجه کنند. بدیهی است مصرف خودسرانه داروهای مسکن قبل از تشخیص نوع سردرد این مسئله را با تاخیر روبرو ساخته و در نتیجه سلامتی فرد را با خطر روبرو سازد.
مهمترین علل سردرد عبارتند از:
۱- سردرد تنشی
۲- میگرن
۳- سردرد خوشه ای
۴- سردرد با علل خوش خیم بدون ضایعه ساختاری در مغز.
۵- سردرد ناشی از ضربه(حاد و مزمن).
۶- سردرد همراه با ضایعات عروقی.
۷- سردرد ناشی از بیماریهای غیر عروقی سر.
۸- سردردناشی از تماس با مواد شیمیایی یا عدم تماس با مواد (خماری)..
۹- سردرد همراه با عفونت غیر مغزی
۱۰- سردرد همراه با مشکل متابولیک .
۱۱- سردرد وابسته به بیماریهای صورت و ساختار جمجمه .
۱۲- نورالژی (درد اعصاب) تنه عصب .
۱۳- سردرد طبقه بندی نشده .
اگر سردرد شما همراه با موارد زیر باشد هر چه زودتر به پزشک معالج خود مراجعه کنید .
۱- این بار شدید ترین سردرد را گرفته اید و در گذشته چنین حالتی را تجربه نکرده بودید.
۲- این اولین حمله سردرد شما است که خیلی شدید است.
۳- در عرض چند روز یا چند هفته سردرد شدیدتر و شدیدتر می شود .
۴- یافته های عصبی غیر طبیعی مانند فلج شدن یا بی حس( کره شدن) قسمتی از ز بدن داشته باشید.
۵- تب یا یافته های سیستمیک توجیه نشده داشته باشید( مانند ضعف و بی اشتهایی و غیره ) .
۶- همراه سردرد ، استفراغ هم داشته باشید .
۷- با خم و راست شدن وسرفه سردرد شما شدیدتر می شود .
۸- سردرد شما را از خواب بیدار کند ویااینکه سردرد هنگام برخاستن از خواب بروز کند.
۹- بیماری سیستمیک شناخته شده ای داشته اید و حالا سر درد اضافه شده است .
۱۰- اگر سن شما بیشتر از ۵۵ سال باشد.

 

مرور کلی 

          سردرد تنشی شایعترین نوع سردرد می باشد که حدود 40 درصد افراد در مقطعی از زندگی خود به آن مبتلا خواهند شد. این نوع سردرد در اثر بیماری خاصی ایجاد نشده و اغلب بعنوان یک سردرد ? طبیعی ? تقسیم بندی می شود. این نوع سردرد به دو گروه عمده تقسیم می شود.

1-     سردرد حمله ای : که کمتر از 15 بار در ماه به فرد دست می دهد.

2-     سردرد مزمن : که 15 بار یا بیشتر در طول ماه به سردرد دچار می شود.

          اگر چه بیمارانی که به این نوع سردرد مبتلا هستند اغلب احساس تنش عضلانی ( Muscular Tension ) را گزارش می دهند ولی هیچگونه شواهد واضحی برای ارتباط این گرفتگی و تنش عضلانی، با سردرد همراه این بیماران وجود ندارند. گمان می رود، بروز این سردرد احتمالاً بعلت تغییرات مواد شیمیائی مغزی بوده که باعث ایجاد درد بخاطر تأثیر روی عروق و اعصاب اطراف مغز می شود. این مکانیسم ایجاد سردرد مشابه مکانیسم ایجاد سردرد میگرن می باشد.

علائم

          سردرد تنشی معمولاً بعد از ظهر یا ساعات اولیه غروب ایجاد می شود و شدت آن در طول زمان کم و زیاد می شود. علامت اصلی این سردرد معمولاً احساس سفتی اطراف سر می باشد مثل اینکه دور سر را با یک باند و یا پارچه محکم ببندند و یا اینکه سر بین یک گیره آهنگری قرارداده و محکم فشار دهند. گردن و عضلات شانه اغلب سفت بوده و در هنگام لمس دردناک هستند. سایر علائم شامل اختلال در تمرکز و اختلال در خواب می باشد.

          بعضی از بیماران همزمان علائم سردرد تنشی و سردرد میگرنی را با هم دارند. این حالت که ناشایع هم نیست به این صورت رخ می دهد که سردرد  آنها با نورهای درخشان و صدای بلند بدتر می شود ( حاتب که در میگرن رخ می دهد ) اما نوع سر درد آنها مداوم و غیر ضرباندار بوده که مشخصه سردرد تنشی است یعنی خصوصیات هر دو نوع سردرد را با هم دارند.

تشخیص

          هیچ تست اختصاصی برای تائید تشخیص این نوع سر درد وجود ندارد و تشخیص براساس علائم بیمار ، تاریخچه پزشکی وی و معاینات فیزیکی او داده می شود. البته در بعضی از بیماران ممکن است CT اسکن یا  MRI ( در صورتیکه سردرد با علائم غیر معمول و غیر منتظره همراه باشد) درخواست شود تا بعضی از تشخیصهای مهم از قلم نیفتند.

دوره سردرد

          یک دوره سردرد تنشی ممکن است فقط چند ساعت طول کشیده و یا گاهی یک روز و حتی بیشتر ادامه یابد. سردرد مزمن تنشی نیز به سردردی گفته می شود که قسمتی یا تمام طول روز و در اکثر روزهای هفته فرد را درگیر کند اگر چه شدت آن می تواند کم و زیاد شده و در طول زمان تغییر کند.

پیشگیری          تکنیکهای تن آرامی ( Relaxation) و اجتناب از موقعیتهای استرس زا می تواند به جلوگیری از وقوع سردرد تنشی کمک کند. در بعضی از بیماران تجویز روزانه بعضی از داورها نیز می تواند کمک کننده باشد که از مهمترین آنها ضد افسردگیهای سه حلقه ای می باشدکه برای جلوگیری از ایجاد سردرد تنشی مصرف شده و حتی در کسانی که مبتلا به افسردگی نیستند این داروها در کنترل حملات سردرد مؤثر می باشند.

درمان

          برای سردردهای تنشی موردی که کمتر از 3 بار در هفته رخ می دهند داروهای مسکن
ساده ای مثل آسپرین، استامینوفن و ایبوپروفن موثر می باشند ولی عیب آنها این است که ممکن است فرد به آنها عادت کرده و دیگر نتواند آنها را کنار بگذارد. باید توجه داشت استفاده از مسکنهای ساده فقط برای حملات کمتر از 3 بار در هفته مجاز است و اگر تعداد حملات بیشتر باشد، استفاده مکرر از این داروها می تواند، باعث نوعی سردرد بنام ? سردرد بازگشتی ? در روزهائی شود که فرد قرصهای مسکن را استفاده نمی کند.

          اما درمان سردرد مزمن تنشی بسیار مشکل است، خصوصاً که پدیده " سردرد بازگشتی" در روزهائی که این افراد مسکن استفاده نمی کنند، بیشتر از سردردهای غیر مزمن و موردی تنشی است. بنابراین استفاده از داروهای پیشگیرنده و تجویز روزانه آنها ( مثل داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای) و در این افراد مفید می باشد. بعضی از افراد می توانند سردرد تنشی خود را بدون استفاده از دارو درمان کنند، استفاده از کمپرس آب سرد و یا استفاده از گرمای موضعی در محل سفتی عضلانی و سردرد می تواند بسیار کمک کننده باشد.

ماساژ نواحی سفت در گردن و یا شانه نیز می تواند کمک کننده باشند. تکنیکهای تن آرامی مثل نفسهای عمیق کشیدن و یا کمک گرفتن از روشهائی مثل طب سوزنی و بیوفیدبک هم می تواند در کنترل حملات سردرد مؤثر باشد.

 

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد ؟

          بیشتر سردردها خطر عمده ای برای فرد ندارند و بندرت سردرد ممکن است علامتی از یک بیماری خطرناک زمینه ای در او باشد. اگر سردرد شما بدون درمان و و یا با استفاده مسکنهای ساده براحتی رفع می شود، دلیلی برای مراجعه به پزشک وجود ندارد ولی اگر هرگونه از علائمی که در زیر به آنها اشاره می شود همراه با سردرد دیده شد، باید بلافاصله با پزشک تماس گرفت.

- سردردی که پس از صدمه ضربه به سر ایجاد می شود.

- سردردی که همراه با استفراغ و یا تب می باشد.

- سردردی که با تاری دید، اختلال در صحبت کردن و یا کرختی و ضعف دستها و یا پاها همراه است.

- سردردی که در طول زمان هم شدت آن و هم تعداد حملات آن افزایش می یابد.

- سردردی که بسیار سریع بوده و حالت صاعقه مانند دارد و همراه با کاهش سطح هوشیاری است.

- سردردی که برای کنترل آن احتیاج به مصرف روزانه داروهای ضد درد می باشد.

روند و عاقبت بیماری

          اکثر موارد سردرد تنشی خودبخود و در گذر زمان رفع شده ولی استفاده از داروهای ضد درد و همچنین پرهیز از موقعیتهای استرس زا به بهبودی سریعتر و کاهش دفعات ابتلا به سردرد کمک
می کند.

 

درمان سردرد، دردهای حاصل از رانندگی و علائم سرماخوردگی با نعنا فلفلی


"نعنا فلفلی" گیاهی است با نام علمی Mentha piperita از خانواده ی نعنا (Labiatae).

اینگونه نعنا که کمتر به‌ عنوان خوراکی مصرف می ‌شود، دارای مقدار زیادی از ترکیب مهمی به نام منتول (Menthol) است. با وجودی که این گونه نعنا دارای خواص متعدد انواع نعناست، ولی به علت دارا بودن مقدار زیادی منتول (Menthol) دارای خاصیت ضد درد، ضد درد موضعی و ضداحتقاق قوی‌ تری نسبت به گونه‌های دیگر نعناست.

باید ذکر نمود که تا کنون حدود 34 گونه نعنا در جهان شناسایی شده که نزدیک به نیمی از این گونه‌ها در ایران رویش دارند. با وجودی که خوردن این گونه نعنا اثرات ضد درد خود را بر بدن اعمال می‌ کند، ولی در سال‌های اخیر اسانس اینگونه نعنا استخراج و در صنعت داروسازی به‌ صورت فرمولاسیون مایعی در می‌ آید تا بتواند مورد استفاده ی مناسب ‌تری‌ قرار گیرد.

محصول این گونه نعنا در ایران به نام"قطره ی منتول" موجود است که در کلیه داروخانه‌ها وجود دارد. قطره منتول یکی از موثرترین ضد دردهای موضعی برای سردرد، درد دست و پا و کمر، و گرفتگی بینی حاصل از سرماخوردگی یا خستگی ناشی از کار و یا درد حاصل از رانندگی و غیره است که می ‌تواند به چند طریق مورد استفاده قرار گیرد. البته این قطره موضعی بوده و به صورت تنفسی یا مالش بر روی اعضای بدن و یا به صورت ماساژ مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

یکی دیگر از موارد مصرف قطره ی منتول در محیط‌ های سربسته برای ضدعفونی کردن فضا و کاهش میکروب‌های سرماخوردگی، رفع خستگی و ایجاد خواب راحت می‌ باشد.

درمان نفخ، دل‌ درد و اسپاسم با نعنا قمی
"نعنا قمی" گونه ‌ای از نعنا می‌ باشد که نام علمی آن Mentha spicata است. این گونه نعنا دارای بو و مزه ی مطبوع بوده و بیشتر از سایر سبزی های خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد.

اینگونه نعنا با وجود خواص متعدد، به خاطر داشتن ترکیب مهم کارون (Carvone)، دارای اثرات ضد نفخ، ضد دل ‌درد و ضد اسپاسم قوی‌ تری نسبت به گونه‌های دیگر نعناست، بنابراین خوردن این گونه نعنا می ‌تواند به خوبی اینگونه مشکلات را حل نماید.

این گیاه از طعم و مزه ی خوبی برخوردار است و می ‌توان آن را به ‌طور مدام مصرف نمود تا از نفخ و دل درد در امان بود. امروزه صنایع داروسازی، عصاره ی اینگونه نعنا را که دارای اثر بسیار قوی می‌ باشد به قطره‌های خوراکی تبدیل نموده اند تا با توجه به مایع بودن‌، به سرعت و در عرض چند دقیقه جذب شده و اثر نماید.محصولی که در ایران از این نوع نعنا به دست می آید، به نام "قطره کارمینت"(Carmint) است که می‌ توان آن را با توجه به خوراکی بودن نعنا، در تمام سنین (از نوزادان تا افراد مسن) بدون هیچ محدودیتی مصرف نمود.

محصولات حاصله از این گونه نعنا ضمن اثرات سریع از عارضه ی جانبی برخوردار نمی ‌باشند و با داروها و غذاها تداخل نمی‌ نمایند.

نکته ی مهم درباره ی تاثیر محصولات نعنا برای درمان نفخ و دل‌ درد این است که ترکیبات موجود در اسانس (رایحه) این گیاه در عرض چند دقیقه (حدود 10 تا 15 دقیقه) جذب می شوند و مشکلات حاصله را مهار می ‌کنند، و در صورتی که هم زمان با مصرف غذا خورده شوند از ایجاد نفخ و دل‌ درد جلوگیری می‌ کنند، بنابراین دارای خاصیت درمانی بوده و مانع نفخ و دل ‌درد می ‌شوند.

سردرد خوشه اي عبارت است از يك نوع سردرد بسيار شديد كه به طور معمول شامل درد در يك طرف سر، در پشت سر، يا اطراف يك چشم مي شود. اين سردردها معمولاً در يك زمان از روز براي چندين روز يا هفته رخ مي دهند و بعد فروكش كرده و فرد ممكن است هفته ها يا ماه ها سردرد نداشته باشد. حدود 90% از بيماران مرد هستند.
علايم شايع
شروع ناگهاني سردرد، غالباً در شب و به هنگام خواب
سردرد در عرض 15 دقيقه به اوج خود مي رسد و حدود 2 ساعت طول مي كشد.
درد در يك طرف و اطراف چشم احساس مي شود.
درد شديد، به داخل فرو رونده ، يا اذيت كننده
اشك آلود بودن چشم ها
قرمز و پرعروق بودن ملتحمه
ورم كردن و پايين افتادن پلك
گرفتگي بيني و آب ريزش از بيني
كند شدن ضربان قلب
تهوع
تعريق
گاهي بي قراري ، فعاليت زياد، يا رفتار خشونت آميز
علل
علت واقعي آن ناشناخته است . البته شواهدي وجود دارد مبني بر اين كه يك نوع اختلال عصبي در ضرباهنگ شبانه روزي (ساعت بيولوژيك ) بدن ممكن است به بروز سردرد خوشه اي كمك كند.
عوامل افزايش دهنده خطر
مردان بالاي 30 سال
رابطه احتمالي با سابقه وارد آمدن ضربه به سر يا عمل جراحي روي سر
بروز بسيار بيشتر زخم معده و دوازدهه و بيماري سرخرگ هاي قلب (در مردان )
سابقه ميگرن (خصوصاً در زنان )
بعضي از غذاها نيز در ايجاد آن مؤثر شناخته شده اند، خصوصاً غذاهايي كه حاوي تيرامين هستند. اين غذاها شامل پيروني ، جگر مرغ ، غذاهاي قارچي و پنيرهاي كهنه است .
پيشگيري
به دليل اين كه علت دقيق اين نوع سردرد ناشناخته است ، راه خاصي براي پيشگيري از اولين حمله وجود ندارد.
عواقب مورد انتظار
راهي براي معالجه آن نيست ، اما با درمان مي توان درد را كنترل و طول مدت بروز حملات را كم كرد.
دوران طولاني مدت فروكش كردن سردرد
عوارض احتمالي
آسيب رساندن به خود به هنگام حمله
عوارض جانبي داروها
درمان

اصول كلي
تشخيص معمولاً با بررسي الگوي حملات سردرد و ساير علايم انجام مي گيرد.
درمان ممكن است شامل دارو و تغيير در شيوه زندگي باشد.
به هنگام فعال بودن بيماري ، از نور روشن يا خيره كننده ، عصبانيت زياد، فعاليت پراسترس يا هيجانات پرهيز كنيد. اين عوامل باعث آغاز حمله خواهند شد.
سيگار نكشيد؛ تنباكو ممكن است باعث اثر نكردن دارو در رفع سردرد شود.
اگر سردرد با دارو خوب نشد، مي توان روي عصب سه قلو عمل جراحي انجام داد و سردرد را به اين گونه درمان كرد.
داروها
استفاده از داروي سوماتريتپان به صورت تزريق زير پوستي ممكن است در هنگام حمله حاد سردرد كمك كننده باشد. دستورالعمل تجويز اين دارو را به دقت به كار بنديد.
از اسپري استنشاقي ارگوتامين نيز مي توان به هنگام حمله و نيز براي پيشگيري از بروز حمله استفاده نمود. در مورد اين دارو هم دستورالعمل تجويز دارو را به دقت رعايت كنيد، خصوصاً اگر بيش از يك دارو مصرف مي كنيد.
امكان دارد اكسيژن درماني در منزل توصيه شود.
داروهاي حاوي كافئين (خوراكي و به صورت شياف ) نيز ممكن است به هنگام حمله سردرد كمك كننده باشند.
امكان دارد مصرف يك داروي بي حس كننده موضعي مثل ليدوكايين توصيه شود.
فنيل افرين براي بر طرف كردن گرفتگي بيني
چندين دارو موجود هستند كه مي توان از آنها براي مهار حملات سردرد به هنگام فعال بودن بيماري استفاده كرد: پردنيزون ، ليتيم ، ارگوتامين ، وراپاميل ، ايندومتاسين ، و متي سرژيد
فعاليت
از هرگونه فعاليتي كه شايد باعث رسيدن آسيب به شما به هنگام حمله سردرد شود اجتناب كنيد.
فعاليت بدني زياد به هنگام بروز اولين علايم سردرد شايد باعث فروكش حمله سردرد شود.
رژيم غذايي
ندرتاً بعضي از غذاها (مثل شكلات ، تخم مرغ ، محصولات لبني ) مي توانند باعث آغاز حمله سردرد شوند.
در اين شرايط به پزشك خود مراجعه نماييد
اگر شما يا يكي از اعضاي خانواده تان علايم سردرد خوشه اي را داريد.
اگر پس از شروع درمان ، حملات ادامه يابند

+ نوشته شده در  دوشنبه یازدهم آذر ۱۳۸۷ساعت 13:46  توسط رضا  |